Baňkování a moxování

Baňkování

Baňkování je velmi stará metoda používaná na onemocnění a problémy pohybového aparátu. Používá se ale i při léčbě jiných vnitřních onemocnění.                                                                                        Baňkování je přikládání skleněných (plastových) nádobek, v nichž vytvoříme podtlak a způsobíme tím přisátí baňky k pokožce. Baňky se přikládají na určená místa (reflexní zóny, akupunkturní body, ashi zóny) nebo se používají k masáži. V klasické teorii se efekt baňkování popisuje jako prostředek v regulaci toku čchi. Má napomáhat vytažení škodlivin (vítr, chlad, horko, vlhko) na povrch a následně vyloučit. Otevírá kožní póry a umožňuje eliminaci škodlivin.

Účinky: 

- podpora regenerace kůže, zvýšení odolnosti proti různým škodlivinám
- zrychlení metabolismu v kůži, zlepšení činnosti potních a mazových žláz
-stimulace krevního i lymfatického oběhu, efektivně působí na kůži jako doplněk při lymfomasáži, 
- odstranění spasmů kolem postiženého kloubu
- stimulace nervových zakončení


Moxování

Moxování je metoda kterou za použití pelyňkového smotku (doutníku) prohříváme akupunkturní body na těle, popřípadě celou oblast těla v které je nedostatek energie nebo chlad, vlhko, či hleny. Moxou tedy doplňujeme energii do těla.                                                                                                                                Moxování provádím nepřímou technikou, tedy nepoškozuji kůži ale ručně přibližuji a oddaluji moxa tyčinku od těla, po celou dobu procedury, popř, stavím do různých stojánků k tomu určeným na tělo. 

Účinky:

- zlepšení krevního oběhu, zlepšení lymfatického oběhu, účinné při "boji" s celulitidou
- při potížích s věčně studenými končetinami a nemožností nebo obtížností je zahřát
- doplnění energie do těla
- gynekologické problémy (bolestivá menstruace, vaginální výtoky aj....)
- nadváha ( společně s úpravou životního stylu)

Motto:

  Jedna stará pověst vypráví o čínském císaři, který se nebál ničeho, kromě smrti. I vyslal své posly do všech končin země, aby se od nejstarších lidí dozvěděli recept na dlouhý život.                                            V jedné vesnici jim ukázali  velmi starého muže s dlouhými bílými vousy, který právě sekal dříví. I zeptali se ho, jak se dožil tak vysokého věku, a on jim s úsměvem odvětil:    "Zeptejte se mého otce. Bez jeho svolení vám nemohu naše tajemství prozradit"    I našli v další vesnici jeho otce, ale on jim zcela vážně odvětil : " Sám vám to nemohu říci, ani kdyby jste mne mučili. Zeptejte se mého otce."           V horách na samotě nakonec opravdu našli i jeho otce a on se smíchem odvětil: " Recept je velmi jednoduchý. Do dvaceti let, není třeba dělat nic. Od dvaceti do čtyřiceti je nutné jednou týdně požehovat body cusan-li na obou nohách. Od čtyřiceti do šedesáti to musíte dělat dvakrát týdně. A po šedesátce je třeba požehovat tyto body třikrát týdně."         I vrátili se mudrcové zpět k císaři a recept mu sdělili. A pomocí něho se císař dožil 120 let.